Як пити алкоголь, щоб не було похмілля?

Це наші предки передали нам ген, завдяки якому ми можемо пити алкоголь. Шкода, що цей ген не вдалося поліпшити ще більше, щоб ми могли пити за бажанням і без похмілля.

Цей фермент є безцінним. Він називається алкогольдегідрогенез, і це завдяки йому ми можемо пити алкоголь. Якби не він, вживання навіть одного маленького напою закінчилося б погано. Алкоголь швидко накопичувався б в крові, і ми миттєво були б п’яні. Протягом багатьох років здавалося, що ген, відповідальний за виробництво ферменту, який розщеплює алкоголь, з’явився всього 9 тисяч років тому, коли людина почала обробляти землю, зберігати зібраний урожай, а деяку його частину піддавати ферментації.

Виявляється, однак, що історія цього ферменту набагато довше, ніж ми думали. Доктор Меттью Карріган з коледжу Санта-Фе в американському Гейнсвіллі виявив, що ця сполука склалося в тілах наших тварин предків задовго до появи людини і вніс великий вклад в нашу еволюцію. Результати своєї роботи доктор Карріган опублікував в престижному «Proceedings of the National Academy of Sciences».

Сприятливий вплив зміни клімату

Всі примати виробляють фермент дегідрогеназу спирту, але у різних тварин він працює з різною ефективністю, наприклад, у лемурів і бабуїнів він малоефективний, тому розкладає алкоголь повільно і в невеликих кількостях. Їм досить з’їсти один або два ферментуючих фрукта, щоб впасти в стан алкогольного сп’яніння. Вчений вирішив подивитися, як побудований ген, який відповідає за виробництво ферменту, у 19 існуючих видів приматів і які зміни він зазнав за ці роки. На підставі цих аналізів встановлено, що найстаріший його еволюційний вид, ймовірно, з’явився вже 50 мільйонів років тому, але він розкладав лише невелика кількість алкоголю, і дуже повільно. Швидка зміна сталося близько 10 мільйонів років тому. Тоді у загального предка горили, шимпанзе і людини відбулася мутація, при якій фермент став в 40 разів могутніше,

Ця зміна стало результатом різкого охолодження клімату, каже вчений. Холод змусив наших далеких предків змінити свій спосіб життя. У пошуках їжі вони спустилися з дерев і почали їсти фрукти, що лежать на землі, навіть ті, які вже встигли добре сферментироваться. Він накопичувався в крові і отруював організм. Тварини швидко ставали п’яними, і це мало летальні випадки. Хмільні були більш уразливі для атак ворогів, не могли впоратися з обороною території, а також часто голодували і менше розмножувалися.

Зовсім інша справа була з тими особинами, у яких з’явилася мутація. Це виявилося надзвичайно цінним надбанням. Завдяки їй алкоголь розкладався швидко і ефективно. А її носії швидко отримали перевагу над іншими. Ферментований плід не шкодив їм. Отже, тварини мали доступ до більшої кількості їжі. Також вони не потрапляли в руки хижаків, і що більш важливо – охоче розмножувалися. Вони передавали нащадкам свої гени, в тому числі ген, який відповідає за переробку спирту. Це пояснює, чому здатність переробляти алкоголь стала настільки поширеною серед приматів, а потім і серед людей.

Читайте также:  Як прибрати набряк обличчя після алкоголю?

Коли їжи не вистачало, ферментовані плоди були важливою частиною дієти. Насправді вони містять багато калорій, тому втамовують голод. У той же час вони активували в мозку центр задоволення. Таким чином, вони забезпечували гарний настрій. Це відповідність швидко виявили тварину. У 2002 році Франк Ервін, професор психіатрії в Університеті Макгілла в Монреалі, і професор-генетик Роберт Палмур показали, що мавпи навмисно вибирають алкогольні напої. А задоволення від пиття мають, коли п’ють в міру і в компанії інших тварин. Цікаво, що алкоголь, як правило, вони вважали за краще пити після їжі. Начебто вони були в курсі, що питво на голодний шлунок може погано закінчитися.

Слідами приматів також пішли наші людські предки, і їм алкоголь також давав приємні відчуття. Сьогодні нам вдалося пояснити, що саме відбувається в людському мозку після його вживання. Цю загадку вирішила два роки тому команда Дженніфер Мітчелл з Університету Каліфорнії в Сан-Франциско. На зображеннях, отриманих за допомогою позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) вчені показали, як випущені під впливом напоїв ендорфіни, або ейфорійні речовини, виробляли ефект, подібний опіоїдів, впливаючи на різні центри мозку.

Вони зосередилися на ендорфіни, тому що вони продукуються як людьми, які регулярно п’ють алкогольні напої, так і люблячими слабші напої і п’ють час від часу. У всіх пацієнтів велику кількість цих речовин з’являється в прилеглому ядрі і орбитофронтальной корі головного мозку. Дослідження ПЕТ, однак, показує, що чим їх було більше в прилеглому ядрі, тим більше задоволення відчували учасники експерименту. Проте, великі концентрації ендорфінів в орбитофронтальной корі означають сильне сп’яніння. Таким чином, вчені довели, що мозок людей, що пристрастилися до алкоголю чи питущих регулярно, поводиться інакше, ніж інших. Пиття є більш приємним для них і, можливо, з цієї причини вони із задоволенням тягнуться до чергової чарки.

Алкоголь також підвищує в мозку рівень гамма-аміномасляної кислоти, званої скорочено ГАМК. Це уповільнює роботу нервових клітин і пригнічує відчуття тривоги. Це є причиною того, що реакції людей під впливом алкоголю сповільнюються. Люди відчувають себе безкарними, а потім також підтримуються правила «Гуляй душа, пекла – немає». Вони здатні на дії, яких ніколи б не зробили в тверезому стані.

Алкогольні напої настільки змінюють роботу мозку, що він створює незвичайні бачення і галюцинації. З цієї причини деякі вчені вважають, що алкоголь вплинув на еволюцію людства. Теренс Мак-Кенна, американський філософ і етноботаніка, стверджував, що розмивання меж почуттів і змінені стани свідомості, що виникають від різних напоїв, змусило людину шукати нові форми вираження. Таким чином, ми почали розвивати мову і абстрактне мистецтво. «Тільки в дев’ятнадцятому столітті ми погодилися визнати, що людина походить від мавпи, зараз час прийняти той факт, що це були п’яні мавпи», – резюмує Мак-Кенна в опублікованій в 1992 році книзі «Їжа богів».

Читайте также:  Як швидко позбутися від перегару з рота?

Прихильником такої теорії є також Патрік Макговерн з Університету Пенсільванії, Філадельфія, археолог і хімік, який багато років досліджує залишки алкоголю в викопаних судинах. На його думку, люди стали хліборобами не для того, щоб виробляти хліб, а щоб забезпечити постійний доступ до алкоголю. Для цього і почали розробляти методи його виробництва. Невідомо, як довго тривали ці розробки, але одна річ відома напевно: вже 9000 років тому 10-відсотковий напій з фруктів, меду і рису виробляли китайці. За словами Макговерна напій забезпечував приємні досліди і був цінним джерелом калорій.

Чому з’являється похмілля?

Не всі вчені згодні з його тезою, але навіть ті вчені, які мають сумніви щодо того, чи дійсно алкоголь був причиною розвитку людства, згодні: на протязі тисяч років він є найбільш поширеним стимулятором. Сьогодні ми також знаємо, що алкоголь може бути корисним для нашого здоров’я. Кардіологи стверджують, що флавоноїди, що містяться в основному в червоному вині, покращують стан кровоносних судин і перешкоджають розвитку атеросклерозу. Онкологи захоплюються танином, що додає терпкий смак провину, тому що він вимиває з організму сполуки, які можуть привести до пошкодження клітин і тим самим привести до раку. Нефрологи цінують сечогінні властивості пива і рекомендують пити його для розчинення ниркових каменів. Всі фахівці підкреслюють також, що для здоров’я корисно тільки помірна кількість алкоголю, наприклад, два келихи вина в день для чоловіків і один для жінок, випиті під час їжі. Більше напоїв шкодять, попереджають вони.

Проблема полягає в тому, що в процесі еволюції природа не надала нам механізми для обмеження споживання алкоголю, і ген, відповідальний за виробництво ферменту алкогольдегідрогенази, не зміг досить перетворитися, щоб нам не шкодили великі кількості алкогольних напоїв. Ось чому ми п’ємо охоче, часто без міри, і не помічаємо, коли початкова задоволення перетворюється в загальне нездужання. Це стан, який називається похміллям, з наукової точки зору означає отруєння ацетальдегіду тіла. Це з’єднання виводиться з організму повільно з двох причин: або занадто багато алкоголю, або занадто мало ферментів, які беруть участь у метаболізмі алкоголю. На останнє, проте, ми не маємо ніякого впливу, так як його концентрація залежить від наших генів.

Особливо важливим є ген, відповідальний за виробництво алкогольдегідрогенази. В кінці 90-х років в ній була виявлена ​​мутація, від якої навіть невелика кількість алкоголю може викликати у її носіїв бурхливу реакцію – почервоніння обличчя, нудоту, прискорене серцебиття та запаморочення. Згідно з даними Міжнародного Центру Алкогольної Політики, частково або повністю порушена функція цього гена впливає на половину населення азіатських країн, а також ашкеназі і корінних народів Північної та Південної Америки. Чи не відомо, чому вони мають мутації в цьому гені.

Читайте также:  Болить печінка після прийому алкоголю: причини і засоби лікування

Також не вдалося з’ясувати, чому задоволення від вживання алкоголю швидше отримують жінки, і, таким чином, чому вони більш чутливі до впливу отруєння. Кілька років тому було показано, однак, що концентрація в організмі жінок ферментів, що руйнують алкоголь приблизно на 70-80 відсотків менше, ніж у чоловіків, але ця різниця набагато більше, ніж різниця у вазі тіла між чоловіками і жінками. Так що це не пояснює, чому жінки залишився ображеними природою.

Не на голодний шлунок

Проте, можна вважатися людиною із сильною головою, однак потужно напитися. Реакція організму залежить також від швидкості поглинання алкоголю. Він швидко вдаряє нам в голову, якщо пити на порожній шлунок. Важливу роль відіграє клапан воротаря, невелика структура, яка передає їжу зі шлунка в тонку кишку. Коли ми ситі, клапан закритий. Він стежить, щоб у відповідних ферментів був час на переробку міститься в шлунку їжі. Відкривається він тільки після деякого часу, коли їжа вже перетравлена. У цьому випадку разом з алкоголем клапан пропустить її в кишечник, а звідти алкоголь потрапляє в кров, а потім в мозок. Коли ми п’ємо на порожній шлунок, клапан відкривається без зволікання, і алкоголь швидко вдаряє в голову.

Завдяки спостереженню за роботою клапана також з’ясовано, чому ми швидше п’яніючи від шампанського або інших газованих алкогольних напоїв, ніж від звичайного вина. Під дією газу збільшується тиск в шлунку, що призводить до більш швидкому відкриванню клапана. Алкоголь проходить в кишечник швидше, а далі в кров і мозок.

Проте, можна звести до мінімуму шкідливі наслідки вживання алкоголю: потрібно добре перед подією поїсти, а під час неї пити багато безалкогольних напоїв. Нирки, фільтруючи алкоголь, споживають багато води. Це призводить до зневоднення і викликає те, що на наступний день похмілля, тобто отруєння ацетальдегіду, ми відчуваємо особливо сильно. Задоволення від вживання алкоголю перетворюється в кошмар. Але ж це не те, чого ми хочемо.

Отправить ответ

avatar
  Подписаться  
Уведомление о